تبلیغات
فیزیک هسته ای - ساختار نیروگاه های اتمی جهان
فیزیک هسته ای
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : hatef bassare
نویسندگان
نظرسنجی
محتوای این وبلاگ چگونه است؟

ساختار نیروگاه های اتمی جهان

برحسب نظریه اتمی عنصر عبارت است از یك جسم خالص ساده كه با روش های شیمیایی نمی توان آن را تفكیك كرد. از تركیب عناصر با یكدیگر اجسام مركب به وجود می آیند. تعداد عناصر شناخته شده در طبیعت حدود 92 عنصر است.

هیدروژن اولین و ساده ترین عنصر و پس از آن هلیم، كربن، ازت، اكسیژن و... فلزات روی، مس، آهن، نیكل و... و بالاخره آخرین عنصر طبیعی به شماره 92، عنصر اورانیوم است. بشر توانسته است به طور مصنوعی و به كمك واكنش های هسته ای در راكتورهای اتمی و یا به كمك شتاب دهنده های قوی بیش از 20 عنصر دیگر بسازد كه تمام آن ها ناپایدارند و عمر كوتاه دارند و به سرعت با انتشار پرتوهایی تخریب می شوند. اتم های یك عنصر از اجتماع ذرات بنیادی به نام پرتون، نوترون و الكترون تشكیل یافته اند. پروتون بار مثبت و الكترون بار منفی و نوترون فاقد بار است.

تعداد پروتون ها نام و محل قرار گرفتن عنصر را در جدول تناوبی (جدول مندلیف) مشخص می كند. اتم هیدروژن یك پروتون دارد و در خانه شماره 1 جدول و اتم هلیم در خانه شماره 2، اتم سدیم در خانه شماره 11 و... و اتم اورانیوم در خانه شماره 92 قرار دارد. یعنی دارای 92 پروتون است.

ایزوتوپ های اورانیوم

تعداد نوترون ها در اتم های مختلف یك عنصر همواره یكسان نیست كه برای مشخص كردن آنها از كلمه ایزوتوپ استفاده می شود. بنابراین اتم های مختلف یك عنصر را ایزوتوپ می گویند. مثلاً عنصر هیدروژن سه ایزوتوپ دارد: هیدروژن معمولی كه فقط یك پروتون دارد و فاقد نوترون است. هیدروژن سنگین یك پروتون و یك نوترون دارد كه به آن دوتریم گویند و نهایتاً تریتیم كه از دو نوترون و یك پروتون تشكیل شده و ناپایدار است و طی زمان تجزیه می شود.

ایزوتوپ سنگین هیدروژن یعنی دوتریم در نیروگاه های اتمی كاربرد دارد و از الكترولیز آب به دست می آید. در جنگ دوم جهانی آلمانی ها برای ساختن نیروگاه اتمی و تهیه بمب اتمی در سوئد و نروژ مقادیر بسیار زیادی آب سنگین تهیه كرده بودند كه انگلیسی ها متوجه منظور آلمانی ها شده و مخازن و دستگاه های الكترولیز آنها را نابود كردند.

غالب عناصر ایزوتوپ دارند از آن جمله عنصر اورانیوم، چهار ایزوتوپ دارد كه فقط دو ایزوتوپ آن به علت داشتن نیمه عمر نسبتاً بالا در طبیعت و در سنگ معدن یافت می شوند. این دو ایزوتوپ عبارتند از اورانیوم 235 و اورانیوم 238 كه در هر دو 92 پروتون وجود دارد ولی اولی 143 و دومی 146 نوترون دارد. اختلاف این دو فقط وجود 3 نوترون اضافی در ایزوتوپ سنگین است ولی از نظر خواص شیمیایی این دو ایزوتوپ كاملاً یكسان هستند و برای جداسازی آنها از یكدیگر حتماً باید از خواص فیزیكی آنها یعنی اختلاف جرم ایزوتوپ ها استفاده كرد. ایزوتوپ اورانیوم 235 شكست پذیر است و در نیروگاه های اتمی از این خاصیت استفاده می شود و حرارت ایجاد شده در اثر این شكست را تبدیل به انرژی الكتریكی می نمایند. در واقع ورود یك نوترون به درون هسته این اتم سبب شكست آن شده و به ازای هر اتم شكسته شده 200 میلیون الكترون ولت انرژی و دو تكه شكست و تعدادی نوترون حاصل می شود كه می توانند اتم های دیگر را بشكنند. بنابراین در برخی از نیروگاه ها ترجیح می دهند تا حدی این ایزوتوپ را در مخلوط طبیعی دو ایزوتوپ غنی كنند و بدین ترتیب مسئله غنی سازی اورانیوم مطرح می شود.

ساختار نیروگاه اتمی

به طور خلاصه چگونگی كاركرد نیروگاه های اتمی را بیان كرده و ساختمان درونی آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

طی سال های گذشته اغلب كشورها به استفاده از این نوع انرژی هسته ای تمایل داشتند و حتی دولت ایران 15 نیروگاه اتمی به كشورهای آمریكا، فرانسه و آلمان سفارش داده بود. ولی خوشبختانه بعد از وقوع دو حادثه مهم تری میل آیلند (Three Mile Island) در 28 مارس 1979 و فاجعه چرنوبیل (Tchernobyl) در روسیه در 26 آوریل 1986، نظر افكار عمومی نسبت به كاربرد اتم برای تولید انرژی تغییر كرد و ترس و وحشت از جنگ اتمی و به خصوص امكان تهیه بمب اتمی در جهان سوم، كشورهای غربی را موقتاً مجبور به تجدیدنظر در برنامه های اتمی خود كرد.

نیروگاه اتمی در واقع یك بمب اتمی است كه به كمك میله های مهاركننده و خروج دمای درونی به وسیله مواد خنك كننده مثل آب و گاز، تحت كنترل درآمده است. اگر روزی این میله ها و یا پمپ های انتقال دهنده مواد خنك كننده وظیفه خود را درست انجام ندهند، سوانح متعددی به وجود می آید و حتی ممكن است نیروگاه نیز منفجر شود، مانند فاجعه نیروگاه چرنوبیل شوروی. یك نیروگاه اتمی متشكل از مواد مختلفی است كه همه آنها نقش اساسی و مهم در تعادل و ادامه حیات آن را دارند. این مواد عبارت اند از:

1- ماده سوخت متشكل از اورانیوم طبیعی، اورانیوم غنی شده، اورانیوم و پلوتونیم است.

عمل سوختن اورانیوم در داخل نیروگاه اتمی متفاوت از سوختن زغال یا هر نوع سوخت فسیلی دیگر است. در این پدیده با ورود یك نوترون كم انرژی به داخل هسته ایزوتوپ اورانیوم 235 عمل شكست انجام می گیرد و انرژی فراوانی تولید می كند. بعد از ورود نوترون به درون هسته اتم، ناپایداری در هسته به وجود آمده و بعد از لحظه بسیار كوتاهی هسته اتم شكسته شده و تبدیل به دوتكه شكست و تعدادی نوترون می شود. تعداد متوسط نوترون ها به ازای هر 100 اتم شكسته شده 247 عدد است و این نوترون ها اتم های دیگر را می شكنند و اگر كنترلی در مهار كردن تعداد آنها نباشد واكنش شكست در داخل توده اورانیوم به صورت زنجیره ای انجام می شود كه در زمانی بسیار كوتاه منجر به انفجار شدیدی خواهد شد.

در واقع ورود نوترون به درون هسته اتم اورانیوم و شكسته شدن آن توام با انتشار انرژی معادل با 200 میلیون الكترون ولت است این مقدار انرژی در سطح اتمی بسیار ناچیز ولی در مورد یك گرم از اورانیوم در حدود صدها هزار مگاوات است. كه اگر به صورت زنجیره ای انجام شود، در كمتر از هزارم ثانیه مشابه بمب اتمی عمل خواهد كرد. اما اگر تعداد شكست ها را در توده اورانیوم و طی زمان محدود كرده به نحوی كه به ازای هر شكست، اتم بعدی شكست حاصل كند شرایط یك نیروگاه اتمی به وجود می آید. به عنوان مثال نیروگاهی كه دارای 10 تن اورانیوم طبیعی است قدرتی معادل با 100 مگاوات خواهد داشت و به طور متوسط 105 گرم اورانیوم 235 در روز در این نیروگاه شكسته می شود و همان طور كه قبلاً گفته شد در اثر جذب نوترون به وسیله ایزوتوپ اورانیوم 238 اورانیوم 239 به وجود می آمد كه بعد از دو بار انتشار پرتوهای بتا (یا الكترون) به پلوتونیم 239 تبدیل می شود كه خود مانند اورانیوم 235 شكست پذیر است. در این عمل 70 گرم پلوتونیم حاصل می شود. ولی اگر نیروگاه سورژنراتور باشد و تعداد نوترون های موجود در نیروگاه زیاد باشند مقدار جذب به مراتب بیشتر از این خواهد بودو مقدار پلوتونیم های به وجود آمده از مقدار آنهایی كه شكسته می شوند بیشتر خواهند بود. در چنین حالتی بعد از پیاده كردن میله های سوخت می توان پلوتونیم به وجود آمده را از اورانیوم و فرآورده های شكست را به كمك واكنش های شیمیایی بسیار ساده جدا و به منظور تهیه بمب اتمی ذخیره كرد.

2- نرم كننده ها موادی هستند كه برخورد نوترون های حاصل از شكست با آنها الزامی است و برای كم كردن انرژی این نوترون ها به كار می روند. زیرا احتمال واكنش شكست پی در پی به ازای نوترون های كم انرژی بیشتر می شود. آب سنگین (D2O) یا زغال سنگ (گرافیت) به عنوان نرم كننده نوترون به كار برده می شوند.

3- میله های مهاركننده: این میله ها از مواد جاذب نوترون درست شده اند و وجود آنها در داخل رآكتور اتمی الزامی است و مانع افزایش ناگهانی تعداد نوترون ها در قلب رآكتور می شوند. اگر این میله ها كار اصلی خود را انجام ندهند، در زمانی كمتر از چند هزارم ثانیه قدرت رآكتور چند برابر شده و حالت انفجاری یا دیورژانس رآكتور پیش می آید. این میله ها می توانند از جنس عنصر كادمیم و یا بور باشند.

4- مواد خنك كننده یا انتقال دهنده انرژی حرارتی: این مواد انرژی حاصل از شكست اورانیوم را به خارج از رآكتور انتقال داده و توربین های مولد برق را به حركت در می آورند و پس از خنك شدن مجدداً به داخل رآكتور برمی گردند. البته مواد در مدار بسته و محدودی عمل می كنند و با خارج از محیط رآكتور تماسی ندارند. این مواد می توانند گاز CO2 ، آب، آب سنگین، هلیم گازی و یا سدیم مذاب باشند.

غنی سازی اورانیم

سنگ معدن اورانیوم موجود در طبیعت از دو ایزوتوپ 235 به مقدار 7/0 درصد و اورانیوم 238 به مقدار 3/99 درصد تشكیل شده است. سنگ معدن را ابتدا در اسید حل كرده و بعد از تخلیص فلز، اورانیوم را به صورت تركیب با اتم فلئور (F) و به صورت مولكول اورانیوم هكزا فلوراید UF6 تبدیل می كنند كه به حالت گازی است. سرعت متوسط مولكول های گازی با جرم مولكولی گاز نسبت عكس دارد این پدیده را گراهان در سال 1864 كشف كرد. از این پدیده كه به نام دیفوزیون گازی مشهور است برای غنی سازی اورانیوم استفاده می كنند.در عمل اورانیوم هكزا فلوراید طبیعی گازی شكل را از ستون هایی كه جدار آنها از اجسام متخلخل (خلل و فرج دار) درست شده است عبور می دهند. منافذ موجود در جسم متخلخل باید قدری بیشتر از شعاع اتمی یعنی در حدود 5/2 انگشترم (000000025/0 سانتیمتر) باشد. ضریب جداسازی متناسب با اختلاف جرم مولكول ها است.روش غنی سازی اورانیوم تقریباً مطابق همین اصولی است كه در اینجا گفته شد. با وجود این می توان به خوبی حدس زد كه پرخرج ترین مرحله تهیه سوخت اتمی همین مرحله غنی سازی ایزوتوپ ها است زیرا از هر هزاران كیلو سنگ معدن اورانیوم 140 كیلوگرم اورانیوم طبیعی به دست می آید كه فقط یك كیلوگرم اورانیوم 235 خالص در آن وجود دارد. برای تهیه و تغلیظ اورانیوم تا حد 5 درصد حداقل 2000 برج از اجسام خلل و فرج دار با ابعاد نسبتاً بزرگ و پی درپی لازم است تا نسبت ایزوتوپ ها تا از برخی به برج دیگر به مقدار 01/0 درصد تغییر پیدا كند. در نهایت موقعی كه نسبت اورانیوم 235 به اورانیوم 238 به 5 درصد رسید باید برای تخلیص كامل از سانتریفوژهای بسیار قوی استفاده نمود. برای ساختن نیروگاه اتمی، اورانیوم طبیعی و یا اورانیوم غنی شده بین 1 تا 5 درصد كافی است. ولی برای تهیه بمب اتمی حداقل 5 تا 6 كیلوگرم اورانیوم 235 صددرصد خالص نیاز است.

عملا در صنایع نظامی از این روش استفاده نمی شود و بمب های اتمی را از پلوتونیوم 239 كه سنتز و تخلیص شیمیایی آن بسیار ساده تر است تهیه می كنند. عنصر اخیر را در نیروگاه های بسیار قوی می سازند كه تعداد نوترون های موجود در آنها از صدها هزار میلیارد نوترون در ثانیه در سانتیمتر مربع تجاوز می كند. عملاً كلیه بمب های اتمی موجود در زراد خانه های جهان از این عنصر درست می شود.روش ساخت این عنصر در داخل نیروگاه های اتمی به صورت زیر است: ایزوتوپ های اورانیوم 238 شكست پذیر نیستند ولی جاذب نوترون كم انرژی (نوترون حرارتی هستند. تعدادی از نوترون های حاصل از شكست اورانیوم 235 را جذب می كنند و تبدیل به اورانیوم 239 می شوند. این ایزوتوپ از اورانیوم بسیار ناپایدار است و در كمتر از ده ساعت تمام اتم های به وجود آمده تخریب می شوند. در درون هسته پایدار اورانیوم 239 یكی از نوترون ها خودبه خود به پروتون و یك الكترون تبدیل می شود.بنابراین تعداد پروتون ها یكی اضافه شده و عنصر جدید را كه 93 پروتون دارد نپتونیم می نامند كه این عنصر نیز ناپایدار است و یكی از نوترون های آن خود به خود به پروتون تبدیل می شود و در نتیجه به تعداد پروتون ها یكی اضافه شده و عنصر جدید كه 94 پروتون دارد را پلوتونیم می نامند. این تجربه طی چندین روز انجام می گیرد.

منبع:www.hupaa.com

نوع مطلب : فیزیک هسته ای ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
hatef bassare
یکشنبه 27 تیر 1389
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 06 و 21 دقیقه و 20 ثانیه

You said it adequately..
price cialis best cialis super kamagra order generic cialis online buy cialis cheap 10 mg prices for cialis 50mg cialis 5 effetti collaterali cialis generique india cialis 100mg cost where do you buy cialis 5 mg cialis coupon printable
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 11 و 56 دقیقه و 22 ثانیه

Truly a lot of helpful material.
cialis pas cher paris tadalafil 10 mg order a sample of cialis compare prices cialis uk generic cialis soft gels order a sample of cialis buy cialis cheap 10 mg prescription doctor cialis preis cialis 20mg schweiz generic low dose cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 02 و 03 دقیقه و 17 ثانیه

Nicely put, Thank you!
brand cialis nl cialis kaufen sialis dose size of cialis cialis online tadalafil cialis patent expiration generico cialis mexico venta cialis en espaa rezeptfrei cialis apotheke
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 13 و 00 دقیقه و 53 ثانیه

You mentioned it really well.
cialis en 24 hora cialis generico cialis 30 day sample buy cialis online legal il cialis quanto costa cialis venta a domicilio we like it cialis price low cost cialis 20mg buy cialis cheap 10 mg i recommend cialis generico
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 01 و 44 دقیقه و 31 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot.
cialis generic cialis italia gratis acheter cialis kamagra compare prices cialis uk pastillas cialis y alcoho cialis with 2 days delivery order cialis from india cialis 5 mg funziona buy name brand cialis on line online prescriptions cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 12 و 39 دقیقه و 46 ثانیه

Fantastic knowledge. Thanks!
walgreens price for cialis we like it safe cheap cialis cialis 5mg enter site natural cialis cialis prices cialis billig cialis pills in singapore cialis online venta de cialis canada cialis tablets
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 12 و 35 دقیقه و 11 ثانیه

Lovely write ups. Cheers!
viagra cialis levitra precios cialis peru cialis generico lilly generic cialis at the pharmacy cialis generico in farmacia buy name brand cialis on line cialis daily dose generic cialis canadian drugs cialis generico en mexico generic cialis at the pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 13 و 43 دقیقه و 54 ثانیه

Nicely put, Regards!
cialis name brand cheap we like it cialis soft gel calis cialis prezzo di mercato buying cialis overnight opinioni cialis generico cialis soft tabs for sale cialis 20 mg best price cialis 5mg side effects of cialis
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 01 و 59 دقیقه و 45 ثانیه

You have made your point.
cialis pas cher paris cialis patentablauf in deutschland cialis daily cialis sicuro in linea cialis professional from usa cialis coupons cost of cialis per pill cialis generico postepay cialis daily dose generic buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 14 و 39 دقیقه و 38 ثانیه

With thanks! I value it!
buy cialis cialis farmacias guadalajara viagra or cialis cialis 200 dollar savings card cialis 20 mg effectiveness cialis tadalafil buying cialis in colombia cialis manufacturer coupon cialis y deporte cialis bula
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 02 و 25 دقیقه و 34 ثانیه

Cheers, An abundance of postings!

cialis tadalafil online cialis lilly tadalafi cialis tablets for sale cialis 5 mg effetti collateral cialis tablets australia canada discount drugs cialis cialis side effects dangers cialis generique cialis price thailand look here cialis order on line
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 13 و 57 دقیقه و 49 ثانیه

Seriously plenty of helpful information!
prices for cialis 50mg cialis patentablauf in deutschland click here take cialis acheter cialis kamagra cialis 5 mg scheda tecnica walgreens price for cialis sialis cheap cialis order generic cialis online no prescription cialis cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 02 و 00 دقیقه و 08 ثانیه

Nicely put. Thanks!
viagra cialis levitra how do cialis pills work canadian cialis free cialis generic cialis soft gels cialis kaufen cialis taglich female cialis no prescription buy name brand cialis on line cialis 20 mg best price
پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 09 و 45 دقیقه و 59 ثانیه

Really a lot of wonderful advice.
levitra 20mg levitra 10 mg kopen levitra prices levitra 10 mg kopen levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil 20mg levitra generic levitra generic
سه شنبه 10 مهر 1397 ساعت 06 و 15 دقیقه و 52 ثانیه

You have made your point pretty clearly!.
cialis daily dose generic cialis lilly tadalafi cialis with 2 days delivery cialis 10 doctissimo sialis buy online cialis 5mg cialis 05 acheter du cialis a geneve cialis 5mg prix cialis kaufen
شنبه 31 شهریور 1397 ساعت 17 و 37 دقیقه و 45 ثانیه

Cheers, Excellent information!
north west pharmacies canada online pharmacy canadian pharmacies shipping to usa canada pharmaceuticals online best canadian pharmacy canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale in uk online pharmacies of canada canada pharmacies online prescriptions aarp recommended canadian online pharmacies
سه شنبه 27 شهریور 1397 ساعت 16 و 05 دقیقه و 33 ثانیه

Thanks a lot, Plenty of information.

cialis dosage amounts cialis super kamagra canadian discount cialis tadalafil 20 mg cialis lilly tadalafi ou acheter du cialis pas cher when will generic cialis be available tadalafil 5mg cialis vs viagra cialis bula
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 20 و 22 دقیقه و 34 ثانیه

Whoa lots of excellent knowledge.
canada medication prices canadian medications, liraglutide north west pharmacy canada viagra canadiense good canadian online pharmacies canada drugs drugs for sale best canadian mail order pharmacies canadian cialis drugstore online canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 04 و 29 دقیقه و 34 ثانیه

Seriously quite a lot of useful advice.
where do i buy viagra buy generic viagra online uk buy viagra super active buy herbal viagra buy sildenafil tablets buy viagra online without prescription uk is it safe to buy viagra online buy viagra usa online viagra online purchase how to get viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 20 و 43 دقیقه و 21 ثانیه

This is nicely said. .
purchase once a day cialis viagra vs cialis vs levitra cialis for sale in europa enter site very cheap cialis cialis pills price each cost of cialis per pill cialis 5 mg schweiz cialis prezzo al pubblico we like it cialis price cialis generico lilly
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 02 و 21 دقیقه و 11 ثانیه

Very good facts. Thanks a lot.
cialis side effects dangers cuanto cuesta cialis yaho cialis for sale in europa we use it cialis online store cialis mit grapefruitsaft cialis qualitat cialis professional yohimbe cialis pills in singapore cialis 05 comprar cialis 10 espa241a
یکشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 13 و 10 دقیقه و 35 ثانیه

Well expressed truly! .
cialis online nederland cialis rckenschmerzen buy cialis sample pack cialis prezzo in linea basso how to purchase cialis on line cialis cuantos mg hay acheter cialis kamagra buy cialis cheap 10 mg cialis for bph cialis cost
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 11 و 57 دقیقه و 15 ثانیه

With thanks, Awesome information.
venta cialis en espaa canadian cialis generic cialis review uk 5 mg cialis pharmacie en ligne viagra cialis levitra generic cialis pro generic cialis pill online cialis generico lilly cialis generic prices on cialis 10 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 03 و 11 دقیقه و 10 ثانیه

Nicely put. Appreciate it!
cialis ahumada prices on cialis 10 mg where to buy cialis in ontario cialis 5 mg scheda tecnica buy brand cialis cheap how much does a cialis cost usa cialis online overnight cialis tadalafil non 5 mg cialis generici achat cialis en suisse
جمعه 7 اردیبهشت 1397 ساعت 19 و 40 دقیقه و 45 ثانیه

Amazing tons of terrific information.
how to buy cialis online usa venta de cialis canada prix de cialis il cialis quanto costa purchasing cialis on the internet dose size of cialis when will generic cialis be available cialis usa cost cialis e hiv acheter cialis meilleur pri
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 ساعت 05 و 40 دقیقه و 51 ثانیه

You actually said that terrifically!
usa viagra online buy generic sildenafil online buying viagra uk viagra buy viagra pharmacy online viagra where to buy viagra online viagra at pharmacy i want to buy viagra online buy viagra online from canada buy levitra cheap viagra online usa
جمعه 17 فروردین 1397 ساعت 21 و 19 دقیقه و 21 ثانیه

This is nicely said! !
can i take cialis and ecstasy cialis super kamagra cialis great britain click here to buy cialis enter site very cheap cialis cialis dosage recommendations buy cialis online cialis price cialis wal mart pharmacy warnings for cialis
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 18 و 23 دقیقه و 30 ثانیه

Information nicely considered!!
buy cialis uk no prescription cialis 100mg suppliers cialis kaufen bankberweisung buy cialis online cialis online nederland cialis australia org cialis kamagra levitra cialis online nederland venta cialis en espaa generic cialis pro
دوشنبه 28 اسفند 1396 ساعت 00 و 52 دقیقه و 54 ثانیه

With thanks, I appreciate this!
comprar cialis navarr when will generic cialis be available generic cialis 20mg tablets cost of cialis cvs acheter du cialis a geneve click here cialis daily uk cialis tadalafil cialis tablets cialis prices cialis online nederland
سه شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 21 و 28 دقیقه و 07 ثانیه
دوست عزیز، من معتقدم وبلاگ شما ممکن است مسائل سازگاری مرورگر را داشته باشد.
هر گاه به وب سایت شما در Safari نگاه می کنم، با این حال، اگر در IE باز شود، خوب است
برخی مسائل همپوشانی دارد من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم!

کنار آن، وبلاگ بزرگ!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
<